Jak urządzić nowoczesne mieszkanie w stylu postindustrialnym?

Przystąpienie do projektowania wystroju mieszkania to ważny moment w życiu każdego właściciela domu. Wielu osobom zależy na tym, by wybrany przez nich styl aranżacji odzwierciedlał ich charakter oraz upodobania. Dzięki temu estetyka wnętrza bez wątpienia wpływać będzie nie tylko na wygodę użytkowania powierzchni, ale i na komfort i dobre samopoczucie mieszkańców. W ostatnich latach olbrzymią popularność zyskał styl loftowy, znany również jako postindustrialny. Początkowo wnętrza w tym klimacie znaleźć można było przede wszystkim w metropoliach takich jak Nowy Jork, Paryż czy Londyn, jednak ich niezwykła funkcjonalność oraz nieco surowy, lecz pełen uroku wygląd sprawiły, że dziś cieszą się dużym zainteresowaniem na całym świecie. O czym zatem warto pamiętać, projektując mieszkanie w stylu loftu?

Prostota i funkcjonalność, czyli sekret popularności loftów.

Postindustrialne wnętrza charakteryzują się surową formą, minimalistycznym wystrojem oraz niepowtarzalnym klimatem. Oryginalnie tego typu wystrój był specyficzny dla szybko rozwijających się, dużych miast, do których ściągali coraz to nowi mieszkańcy. Lofty narodziły się, gdy na potrzeby mieszkalne zaczęto aranżować przestrzenie wcześniej służące jako fabryki czy magazyny. Dlatego znakiem szczególnym wnętrz w klimacie postindustrialnym jest wykorzystanie materiałów takich jak szkło i stal. Znaczące jest również zagospodarowanie otwartej przestrzeni i rezygnacja z podziału mieszkania na zbyt wiele pokoi i korytarzy. Dzięki temu architektura loftowa doskonale sprawdzi się na każdym, nawet niewielkim, metrażu. Charakterystyczne dla estetyki postindustrialnej są również duże, poprzedzielane metalowymi listewkami okna, które służą nie tylko jako element dekoracji, ale pozwalają również na optymalny dopływ światła dziennego. By skutecznie rozjaśnić wnętrze, można również zdecydować się na specjalnie zaprojektowaną zabudowę loftową, czyli wprowadzenie przeszklonej ściany, elementów wyposażenia, wnęk, a nawet sufitu. Pozwoli to optycznie rozjaśnić i poszerzyć pomieszczenie, nadając mu przy tym niepowtarzalnego charakteru.

Dbałość o szczegóły

Dom w stylu postindustrialnym to doskonały wybór dla każdego miłośnika minimalizmu. W tego typu wnętrzach na próżno bowiem szukać bogato zdobionych mebli, ciężkich tkanin czy nadmiernej ilości dekoracji. W loftach dominują proste formy i geometryczne krawędzie. Niezwykle ważne jest umiejętne wykorzystanie przestrzeni przy jednoczesnym zachowaniu otwartego charakteru pomieszczenia. Dlatego w zabudowach loftowych doskonale sprawdzą się przestronne regały na całą ścianę czy nowoczesne garderoby zamiast tradycyjnych szaf. W osobno wydzielonych pomieszczeniach, takich jak sypialnia czy łazienka, wykorzystać można również szklane drzwi przesuwne, które pozwolą zachować spójną kompozycję wnętrza. W postindustrialnych łazienkach dużą popularnością cieszą się sprzęty o geometrycznych kształtach oraz wolnostojące elementy takie jak wanny czy umywalki (z dużym zainteresowaniem spotykają się też te w kształcie misy umieszczonej na prostym, kamiennym czy drewnianym blacie). W pomieszczeniach dominują naturalne barwy takie jak biel i beż, jednak równie często sięga się po kolory ziemi, dobrze komponujące się z elementami konstrukcyjnymi wykonanymi z metalu i szkła.

O czym warto pamiętać, projektując przestrzeń w tylu loftu?

Przygotowując się do remontu, warto poświęcić czas na dokładne zapoznanie się z rozwiązaniami, które znacząco mogą poprawić funkcjonalność danego pomieszczenia oraz usprawnić sam proces projektowania salonu, kuchni czy łazienki. Projektując mieszkanie w stylu loftowym, nieocenioną pomocą mogą okazać się dobrane specjalnie do indywidualnych potrzeb klienta usługi, takie jak szkło na wymiar. Elementy szklane to nieodzowny element estetyki postindustrialnej, a dzięki tego typu usłudze nie trzeba martwić się, że wybrane sprzęty czy fragmenty konstrukcji nie zmieszczą się we wnętrzu, czy zwyczajnie nie będą pasować do reszty. Skorzystanie z usług firmy produkującej szkło na wymiar zapewnia elastyczność w procesie projektowania oraz pozwala na dopasowanie wnętrza idealnie do własnych preferencji. Warto pamiętać również, że nieco surowy charakter wnętrz doskonale wpisuje się w klimat loftu. Dlatego zastanawiając się nad aranżacją wnętrza, warto rozważyć użycie elementów konstrukcyjnych budowli jako swego rodzaju ozdób. W tego typu wnętrzach nikogo nie będą dziwić nieotynkowane ściany czy odsłonięte rury doprowadzające wodę. To właśnie ten niewymuszony szyk sprawia, że mieszkania w stylu loftu cieszą się niesłabnącą popularnością.